איך אתם מממנים את הלימודים?

איך אתם מממנים את הלימודים?

איך אתם מממנים את הלימודים?

העלות של השכלה גבוהה נעה בין אלפי לעשרות אלפי שקלים בשנה וסטודנטים צריכים לחשוב היטב כיצד הם מממנים אותה. במאמר הבא נציג את האפשרויות הבולטות ונבין מה ההבדלים ביניהן

השכלה גבוהה היא מפתח לניידות חברתית וקריירה מתגמלת. כיום יש המון מוסדות אקדמיים בישראל שמציעים מסלולים שונים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים, אז הסטודנטים עצמם גם יכולים לבחור תחום שמעניין אותם. הבעיה היא שלימודים באקדמיה עולים כסף והמחירים נעים בין אלפי לעשרות אלפי שקלים בשנה.

על רקע האמור לעיל אפשר להבין את החשש של הסטודנטים ובני המשפחה מפני הנושא של מימון הלימודים. עם זאת, יש דרך לפתור את הבעיה וקיימות לפחות מספר אפשרויות שלכל אחת מהן יתרונות אחרים.

הון עצמי: מעבודה או מההורים

גיוס הון עצמי הוא כמובן המשתלם ביותר למימון הלימודים באקדמיה כי לא צריך לשלם עליו ריביות. במקרים כאלה האפשרויות נעות בין מימון של ההורים, פתיחת תכנית חיסכון שנפתחה בגיל צעיר יותר או הגברת קצב העבודה.

רוב הסטודנטים מוצאים משרה שתאפשר להם לכלכל את עצמם בשגרה ובמקביל הם משלמים על הלימודים באמצעות עזרה של ההורים. זהו השילוב הקלאסי ללימודים במוסדות אקדמיים מסובסדים, אך הוא עלול שלא להספיק במכללות פרטיות.

מימון חיצוני: הלוואה כהשקעה לטווח ארוך

אפשרות נפוצה אחרת למימון לימודים היא הלוואה במסלול ייעודי. הלוואות מותאמות לסטודנטים מבחינת יכולת החזר, פריסת תשלומים ותנאי פירעון וצריך להתייחס אליהן בתור השקעה לטווח ארוך. מבחינת רוב הסטודנטים, האפשרות לקחת הלוואה אטרקטיבית בעיקר כי מדובר בגיל צעיר ובשל העובדה שהם יכולים לממן אותה בזכות העלייה הצפויה בכושר ההשתכרות.

חשוב לבחון את אפשרויות המימון כאשר לוקחים הלוואה לתשלום על הלימודים. רצוי כאמור לתת עדיפות למסלול שמותאם לסטודנטים ולבחון היטב את המשמעות מבחינת ריבית ויכולת החזר. את זה אפשר לעשות בלבד, בליווי אנשי מקצוע ובעזרת פגישה עם נציגי החברות השונות שפועלות בתחום.

מלגזות ומענקים: למתאימים בלבד

סטודנטים עם יכולות גבוהות שבאות לידי ביטוי בציון פסיכומטרי או בגרויות יכולים להגיש מועמדות לקבלת מלגה. ברוב מוסדות הלימוד מנסים למשוך אליהם סטודנטים מצוינים באמצעות מלגות, עם מימון שעשוי להגיע ל-100% מעלות שכר הלימוד. הגשת המלגה עצמה לא מחייבת בשום צורה את הסטודנט והיא ניתנת לפי קריטריונים שנקבעים מראש.

לבסוף, סטודנטים יכולים להציע את עצמם למלגות. בניגוד למענק, את המלגה הסטודנטים מקבלים רק בתמורה לביצוע פעולות מסוימות כגון התנדבות, השתתפות בשיעורים, כתיבת עבודות, עזרה לקהילה וכן הלאה. היתרון של מענק הוא שהכסף עובר ישירות לחשבון הבנק של הסטודנט והוא יכול להחליט כיצד להשתמש בו.

לסיכום, יש הרבה אפשרויות לממן את הלימודים. הכי חשוב לבחור את המסלול שמתאים לסטודנט ולחשוב על שכר הלימוד ככלי לפיתוח אישי.