האם כדאי להיות מורה?

האם כדאי להיות מורה?

האם כדאי להיות מורה?

בית ספר 2

הוראה היא ללא ספק אחד המקצועות המאתגרים ביותר בעולם. יחד עם זאת, מדובר על המשרה היחידה שמציעה לצד שורה ארוכה של יתרונות מעשיים, גם תחושה אדירה של סיפוק. אז האם כדאי להיות מורה?
הנה השיקולים שכדאי להתייחס אליהם:

מורה הוא הרבה יותר מאדם שעומד מול כיתה ונדרש להעביר חומר וידע. למורה יש תפקיד חינוכי ראשון במעלה, הוא מתמודד על בסיס יום יומי עם שורה ארוכה של אתגרים ועליו להיות בעלי יחסי אנוש מצוינים כדי ללהטט בין ההורים, הילדים והצוות. כל אלו הופכים את תפקיד המורה ליחיד במינו ולמקצוע יוצא דופן.

הדרך הנכונה לבדוק האם כדאי להיות מורה היא להשוות בין היתרונות והחסרונות. זו השוואה לגיטימית לאנשי חינוך שכבר נמצאים במקצוע לימודי ההוראה, וכמובן למי ששוקל לבצע הסבה להוראה כדי להחליף קריירה.

החסרונות: שכר נמוך, עבודה לא פשוטה ואפשרויות קידום מצומצמות

החיסרון הבולט של עבודה בהוראה הוא שכר יחסית נמוך. גברים ונשים בתפקידי הוראה משתכרים בעשרות אחוזים פחות בהשוואה לעובדים אחרים במשק עם רקע והשכלה דומים. השכר הנמוך עלול להפריע בעיקר לצעירים שרוצים להשתלב בתחום ההוראה מוקדם, כמו גם למי שהתרגל לרמת שכר מסוימת במשק הפרטי.

חיסרון נוסף קשור לאופי העבודה. מורה צריך לעמוד מול ילדים בגיל ההתבגרות ולשמור על ביטחון. הוא חייב להיות סבלני ונמצא תחת זכוכית מגדלת של ביקורת. תפקידי הוראה לא מתאימים לכל אחד, והם מקשים בעיקר על אנשים עם רף רגישות גבוה.

כמו כן, יש לציין את אפשרויות הקידום המצומצמות של המורה. רק מעטים מצליחים להתקדם לתפקידי מפתח ולקבל משרת ניהול או פיקוח. עם זאת, רצוי להסתייג מראש ולציין שחשוב לבחון כל מקרה לגופו כדי להתאים את התפקיד להעדפות האישיות.

בית ספר אחד

היתרונות: חופשות מרובות, שעות נוחות וכמובן סיפוק

היתרון הגדול של מקצוע ההוראה הוא התנאים. לכל מורה בישראל יש חופשות שמסונכרנות מטבע הדברים עם לוח החופשות של הילדים הפרטיים שלו, לרבות ימי חופש בתשלום בחגים ובחופש הגדול. מלבד הפנאי, המשמעות של החופש הזה היא חיסכון בהוצאות על קייטנות ומסגרות נוספות.

עוד יתרון של עבודה בהוראות הוא שעות נוחות. המורה מתחיל את יום העבודה מוקדם בבוקר, אך הוא גם מסיים אותו בהתאם. כבר מהשנה הראשונה נהנים המורים משעות עבודה אידאליות. השעות עוזרות לשמור על התא המשפחתי ומאפשרות הכנסה נוספת על ידי מתן שיעורים פרטיים.

זכויות המורה מוגנות היטב על ידי ארגון והסתדרות המורים. רפורמות כמו "אופק חדש" ו"עוז לתמורה" מאפשרות למורים לקבל תשלום על כל שיעור פרטי, ולהגדיל את ההכנסה החודשית שלהם. מעבר לכך, תפקידי הוראה מעניקים סיפוק שאי אפשר למצוא באף מקצוע אחר. הסיפוק מלווה את המורה מהרגע הראשון וגם הרבה אחרי שהוא יוצא לפנסיה.

אגודת הסטודנטים-בשבילכם ולמענכם