חולמים על דירה? הנה מה שאתם צריכים לעשות

חולמים על דירה? הנה מה שאתם צריכים לעשות

חולמים על דירה? הנה מה שאתם צריכים לעשות

סטודנטים שחולמים לקנות דירה צריכים להכיר את מגבלות בנק ישראל ואת מקורות המימון האלטרנטיביים לגיוס הון עצמי. הנה המדריך שיוכיח לכם שזה אפשרי

לפי נתונים מעודכנים של התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות, ההוצאה החודשית הממוצעת של סטודנט בישראל עומדת על כ-4,800 ש"ח וההכנסה היא 3,700 ש"ח בלבד. על רקע הפערים, כ-48% מהסטודנטים מצליחים לסגור את החודש רק באמצעות עזרה מההורים וגובה הסיוע השנתי הממוצע שניתן על ידי הדור הוותיק עומד על 14.3 אלף ש"ח.

בתוך כלל ההוצאות, ההוצאה הגבוהה ביותר של סטודנט בישראל היא על דיור ולאחר מכן שכר לימוד, מזון לצריכה ביתית, נסיעות, בילויים, אחזקת דירה ובריאות. בין לבין, הרבה סטודנטים חולמים לעזוב את שוק השכירות המתסכל ולקנות דירה משלהם ולכן עולה השאלה האם זה בכלל אפשרי.

העתיד הכלכלי שלכם מתחיל עכשיו

הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות הוא לתכנן את העתיד הכלכלי שלכם. בשביל זה תצטרכו להעריך את העלות הכוללת האמיתית של הדירה, לבדוק כמה הון עצמי יש לכם וכמה עוד תוכלו לגייס ולבחון את הפער. סביר להניח שתצטרכו הלוואה מהבנק, אז זה גם הזמן להפעיל מחשבון משכנתא כדי לדעת מה תהיה העלות החודשית בכל מסלול.

במקביל, תצטרכו להתחיל לחסוך כסף. אפשרות אחת היא לוותר בטווח הנראה לעין על עצמאות מסוימת ולהמשיך לגור עם ההורים כדי להקדיש את רוב ההכנסה לתכנית חיסכון ייעודית, ואפשרות שנייה היא להדק את החגורה בהוצאות מסוימות. כמו כן, מומלץ לברר על מלגות, מענקים ומסלולי סיוע מצד המוסדות האקדמיים ואולי לנצל אותם כדי לכסות חלק משכר הלימוד או אפילו את כולו.

הכירו את מקורות המימון האלטרנטיביים

הנחיות בנק ישראל קובעות שתוכלו לקחת משכנתא בשיעור מימון של עד 75% מערך הדירה המבוקשת בלבד. המשמעות היא שאתם צריכים הון עצמי גבוה כדי לקנות את הדירה הראשונה, אך תמיד תוכלו לקנות נכס זול יותר ולהשכיר אותו. השכרת הנכס לאנשים אחרים תאפשר לכם לייצר תשואה מסוימת גם במהלך תקופת הלימודים ומיד אחריה תוכלו למכור את הדירה, להציג בפני הבנק את הכסף שהספקתם לחסוך ולקנות דירה למגורים.

אם אין לכם מספיק הון עצמי לרכישת דירה זול, רצוי לבחון מקורות מימון אלטרנטיביים. על הפרק עומדות אפשרויות כמו משכון של דירת ההורים בתמורה לעד 50% מימון מהבנק, הלוואה על חשבון קרן פנסיה וקרן השתלמות או פנייה לחברה פרטית שתסכים לתת ביטוח לבנק עבור הכסף שתיקחו.

בנוסף, רצוי כמובן לנסות להגדיל את ההכנסה באופן שלא יפגע בלימודים. גם כאן הרבה תלוי בוויתורים שתסכימו לעשות ובקביעת סדר עדיפויות. חשבו על הטווח הארוך כדי להגשים את החלום שלכם ושמרו על עקביות ואופטימיות כי בסופו של דבר זה עשוי להשתלם.