לא רק לחג – שלושה יינות כיפיים וזולים לקיץ הישראלי

לא רק לחג – שלושה יינות כיפיים וזולים לקיץ הישראלי

מתחילים שנת לימודים חדשה, נפגשים עם חברים וותיקים לצד חברים חדשים שטרם הכרנו. הבילויים יחד מלווים בצחוק מתגלגל בלתי פוסק, במוזיקה טובה וגם בכוס יין. אספנו עבורכם כמה יינות מעולים שמתאימים לכל כיס, מתאימים לאווירה הקלילה של הקיץ הישראלי וטיפים מיוחדים ליום שבו תזמינו את כולם לכוסית.

יינות לבנים בהגשה קרה

היינות הלבנים הם בדרך כלל קלילים ונעימים, משתלבים באופן מושלם בישיבה נוחה על המרפסת בזמן שיחה ערה או בארוחה המבוססת על מוצרי חלב וגבינות, פסטות ודגים. הם מתאימים בדיוק לימי הקיץ החמימים בזכות המרקם הקליל שלהם והטמפרטורה הקרירה בה הם מוגשים. בין היינות האהובים ביותר שמתאימים לכיס ולמזג האוויר תוכלו למצוא את היינות הבאים:

סוביניון בלאן

בקיץ מומלץ לשתות יין יבש וגרסאותיו השונות של זן זה יתאימו לטמפרטורות החמות בקיץ. נהוג לחלק את היין המופק מענבי הסוביניון בלאן לשני סגנונות קבועים האחד מתאים יותר לשתייה בסטייל עם חברים, הוא בעל ניחוח משכר וחומציות מאוזנת ומכונה "יין טרי". הסוג השני בסגנון הקרוי "בורדו" הוא כבד יותר וישתלב מצוין אם תפגשו לארוחת ערב הכוללת מנות פסטה קלילות או דגים.

ריזלינג עם רמיזה לטעמי פירות

יין יבש נפלא נוסף מסדרת היינות הלבנים עושה את דרכו אלינו מהכרמים הגרמניים. זן זה משמש להפקה של מגוון סוגי יין כאשר היינות המופקים מהבציר המאוחר יהוו יין מושלם המשתלב עם קינוח מתקתק או אפילו פירות. טעמי האפרסק שתמצאו בחלק מהגרסאות הישראליות מוסיפים טוויסט מסוים בחך כשלוגמים ממנו.

יין מוסקט מבעבע

בקיץ אנו רוצים לחוש את הקלילות הנעימה של המשקה. לכן נמליץ על יין המוסקט המבעבע. גם הוא יין יבש בעל גוף קל וגוון ייחודי הכולל ארומה עמוקה שהופכת כל לגימה לחוויית גן עדן. היין, המוגש בטמפרטורה נמוכה נלגם בקלילות בזכות הבועות הזעירות התוססות אשר משוות למשקה קל שכיף לשתות בערבי הקיץ החמים שלנו.

היינות הלבנים זוכים למקום של כבוד גם בארוחות הערב, כאשר ­מתאימים אותם לרמות הכובד ורמיזות הטעם של המנות השונות, חלק מהטעמים נוספו ליין בזכות זן הענבים בו נעשה שימוש, אך תופתעו לגלות כי ישנם מספר טעמים שנוספו לאחר מכן לבקבוק בדרך טבעית. מהי?

כובד היין והשפעת החבית בה אוכסן

לפעמים גם הקנקן חשוב ולא רק תוכנו. כאשר אנו מתכננים שתיית יין בקיץ אנו מעוניינים לצד הטמפרטורה הנמוכה (המאפיינת את הגשת היינות הלבנים) לבחור גם ביינות שיהיו קלילים יותר. אחד מהגורמים המשפיעים על "כבדות" היין שהופכים אותו לקליל יותר, הוא המקום בו אוחסן לפני שהגיע לבקבוקי הזכוכית. חביות יין משפיעות על צבע היין משנות מעט את טעמו ומוסיפות מאפיינים ייחודים. עץ האלון למשל מוסיף כבדות מסוימת ליין, משנה את צבעם של יינות לבנים לצהוב כהה ואף מוסיף נגיע מתקתקה ליין – טעם המזכיר וניל (כמו בזן השרדונה), דבש או קרמל.

משדרגים את הלקסיקון הייחודי לעולם היין לפני שמזמינים את כולם

עולם היין כולל לקסיקון מושגים ייחודי שנועד להבדיל בין הטעמים המעודנים המשתנים, לעתים מילה מוכרת עוברת טרנספורמציה כאשר היא נפגשת עם היין ומקבלת משמעות שונה לחלוטין. אם תרצו להרשים את החברים כאשר אתם באים לבקר תוכלו להרשים אותם בשימוש נכון במספר מושגים ישנים-חדשים בהקשר ליין.

כשליין יש גוף

המושג הראשון הוא "גוף" היין. עד כה התייחסנו לתחושה הכללית שמעניק יין קל או כבד, אך חלק מהמאפיינים של היין קשורים גם לטעמים השונים המשתלבים בו ולניחוחות העולים ממנו. יין בעל גוף כבד ישלב מתיקות וחמיצות כאחד, מגוון סוגי פירות או טעמים נוספים שספח במהלך תהליך ההכנה. יינות בעלי גוף קל יהיו בעלי טעם אחיד ופשוט יותר במגעו עם החך.

יין יבש?

המושג השני, אף הוא מוכר מקשרים אחרים הוזכר במאמר זה מספר פעמים. "יין יבש". השימוש בביטוי "יבש" עשוי להטעות שכן מדובר במשקה נוזלי. לפני שנסביר לעומק את ההקשר ליובש היין יש להכיר את הדרך בה הוא מיוצר. בכרמים גדלים ענבים מסוגים שונים, כאשר כל זן גדל בגבהים משתנים וצורך כמות משקעים שונה.

לאחר שנקטפו הענבים הם עוברים תהליך של סחיטה ועיבוד (כיום נראה פחות את התהליך המוכר של שימוש ברגליים – לכתוש את הפרי, על מנת לחלץ את הענב מקליפתו). בשלבי הכנת היין הסופיים המיץ המופק מועבר לתסיסה – תהליך בו סוכר הפרי הופך לאלכוהול. ביינות מתוקים תהליך התסיסה נפסק לפני שהסוכרים התכלו לחלוטין וביין יבש התסיסה נמשכת זמן ארוך יותר עד שכמות הסוכר (על פי התקן) נמוכה מארבעה גרמים של סוכר לליטר.

בוקה – Bouquet

המושג האחרון שנגלה את משמעותו בעולם היין הוא הבוקה (או "זר" בצרפתית). כאשר טועמי היין המנוסים הבחינו במאפיינים הייחודיים של ארומת היין הגדירו את ניחוחו. אך בעת התיישנות היין ואף הזמן שלאחר חתימתו בבקבוק הוא צובר ניחוחות נוספים המכונים "בוקה". לסיכום, בפעם הבאה שתלגמו כוס יין נסו לשים לב לכלל הריחות המופצים ממנו, נסו לחשוב מה הם מזכירים לכם.