לומדים וחוסכים: כך תנהלו נכון את ההוצאות שלכם

לומדים וחוסכים: כך תנהלו נכון את ההוצאות שלכם

סטודנטים מוציאים יותר ממה שהם מכניסים אבל גם הם יכולים לחסוך. איך עושים זאת? הנה כמה טיפים פרקטיים

סקר שנערך עבור התאחדות הסטודנטים הארצית בשנת 2016 הראה שסטודנט ממוצע בישראל מוציא כ-5,120 ש"ח בחודש ומכניס רק 3,849 ש"ח. המשמעות בפועל היא שמדי חודש צובר הסטודנט חוב של 1,271 ש"ח, שרק הולך וגדל עד שהוא מוצא לעצמו קריירה מניבה ויציבה.

בתוך כך, ההוצאה הגבוהה ביותר של סטודנטים בארץ היא עבור דיור, כ-49% גרים בדירה שכורה, למעלה משליש נשארים אצל ההורים או קרובי משפחה ורק 8% נמצאים בדירה בבעלותם ו-7% במעונות סטודנטים.

לשם השוואה, ההוצאה השנייה בגובהה עבור סטודנטים היא הלימודים עצמם עם ממוצע של 995 ש"ח בחודש. ההוצאה השנתית עבור שכר לימוד ודמי רווחה, אבטחה ותשלומים נלווים כבר מגיעה ל-11.9 אלף ש"ח וההוצאות על ציוד כתיבה, ספרים, צילומים וציוד מחשוב הן 1,200 ש"ח בשנה – כאשר הוצאות הביגוד הן 1,800 ש"ח.

חיסכון בהוצאות מתחיל בהחלטה מושכלת

הדרך הנפוצה לממן את ההוצאות של סטודנטים היא נטילת הלוואה לכל מטרה ויש כאלה שמקבלים אותה בתנאים מועדפים. במקביל, סטודנטים צריכים לזכור שחיסכון בהוצאות מתחיל בהחלטה מושכלת ובקביעת סדר עדיפויות. אמנם את שכר הלימוד לא ממש אפשר לצמצם, אבל יש המון הוצאות שעליהן ניתן לוותר בלי שום פגיעה באיכות החיים.

קודם כל, סטודנטים חייבים לנהל נכון את ההוצאות שלהם בהשוואה להכנסות. עליהם לדעת כמה כסף באמת נכנס מדי חודש, כמה הם משלמים בגין חריגת יתר בחשבון הבנק ומה גובה העמלות לחברות האשראי וחברות הביטוח. היכרות עם הנתונים האלה תעזור לסטודנטים להתמקח על תנאים טובים יותר ולחסוך באופן מיידי מאות שקלים בחודש ואלפי שקלים בשנה.

שנית, מומלץ להפריד בין הוצאות מגורים, מחיה, קניות, רכב ובילויים. את הוצאות הבילויים רצוי להגדיר מראש ובכל חודש מחדש לפי ההכנסות הצפויות, בעוד את הוצאות הנסיעות אפשר לנסות לצמצם באמצעות ויתור על רכב פרטי לטובת תחבורה ציבורית. כאן בהחלט נדרש שינוי מסוים בסגנון החיים, אך זה כמובן עדיף לעומת האלטרנטיבה שהיא סיום הלימודים עם חוב מצטבר של עשרות אלפי שקלים.

איך בכל זאת מצמצמים את עלויות הלימודים?

על אף האמור לעיל, יש מוסדות לימוד שמאפשרים לסטודנטים לבחור מסלול של סיוע כספי. האפשרות הפשוטה היא להגיש בקשה למלגה על רקע סוציו-אקונומי או אחר, והאפשרות המורכבת יותר היא להשתתף בפרויקטים ייעודיים של עזרה לקהילה. בכל מקרה, בשתי האפשרויות המטרה היא לצמצם ולו במעט את שכר הלימוד.

לסיכום, סטודנטים בכל העולם מתמודדים עם אותן בעיות כלכליות. לפיכך, מי שרוצה לחסוך חייב להשקיע זמן במעקב אחר הכנסות, קריאת דפי חשבון וחלוקת הוצאות לקטגוריות לצורך קביעת סדר עדיפויות ברור.