לצלוח את התואר מבלי לפשוט רגל

לצלוח את התואר מבלי לפשוט רגל

 

התואר הראשון באקדמיה מציב אתגר משמעותי בפני סטודנטים כי הוא דורש מהם גם ללמוד וגם לעבוד. בנוסף, זו התקופה בה כדאי להתחיל לחשוב על העתיד ולפתוח תכנית חיסכון. אבל איזה אופציות חיסכון בכלל רלוונטיות לסטודנטים? הנה כל התשובות

לפי נתונים שפורסמו על ידי התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל בחודש אוקטובר 2015, ההוצאה החודשית הממוצעת של סטודנט היא 4,874 ש"ח, בעוד ההכנסה היא 3,742. מדובר בפער שעמו קשה להתמודד באופן עצמאי, ולכן 48% מהסטודנטים נתמכים על ידי ההורים בסיוע שנתי שגובהו הממוצע מגיע לכ-14 אלף ש"ח.

כפי שאפשר להבין מהנתונים, התואר הראשון באקדמיה מציב אתגר לא מבוטל בפני סטודנטים. הוא דורש מהם מצד אחד להשקיע זמן ואנרגיות בלימודים עצמם, אך מצד שני מונע מהם לייצר שגרת עבודה והכנסות קבועות. כמו כן, סטודנטים עם מודעות כלכלית צריכים להבין שמדובר על התקופה שבה כדאי להתחיל לחסוך. הדרך לעשות זאת היא לפתוח תכנית חיסכון מותאמת ולהכיר את מאפייני מכשירי ההשקעה הקיימים בשוק.

סטודנטים? כך תדעו באיזה מכשיר לחסוך

קודם כל, העובדה שלפיה רוב הסטודנטים לא מצליחים לגמור את החודש לא אמורה למנוע מהם את היתרונות של פתיחת תכנית חיסכון. גם חיסכון של כמה מאות שקלים בלבד, אפילו מתוך העזרה של ההורים, מייצר עבור הסטודנטים תנאים מועדפים ויעזור להם בעתיד להפיק תועלת מהסכום המצטבר.

שנית, אפשר להתחיל עם חיסכון סולידי בבנק. המסלול הנפוץ הוא חיסכון בנקאי שבמסגרתו הסטודנט מפקיד סכומי כסף קבועים בכל חודש, כאשר המטרה היא להגדיל את הסכום המצטבר. זהו חיסכון שמתאים לסטודנטים עובדים שמסוגלים להרשות לעצמם הפרשות מן הסוג הזה. מסלול נוסף מבוסס על הפקדה חד פעמית, באמצעותה ניתן לצבור ריבית כל עוד לא עושים שימוש בכסף.

החיסכון לפנסיה מתחיל עכשיו

הריבית שמציע הבנק על החיסכון תלויה במספר נקודות היציאה ובמשך תקופת החיסכון. היתרון של חיסכון בבנק הוא גמישות שמאפשרת לסטודנט לפדות את הכסף בסיום תכנית הלימודים או כל תקופה מסוימת, אך החיסרון הוא אי-התאמה לצרכים הפיננסיים בטווח הארוך. במילים אחרות, חיסכון בבנק הוא לא תחליף לקרן פנסיה וקופת גמל.

סטודנטים רבים לא מודעים לכך שהמעסיק חייב להפריש עבורכם כספים לקרן הפנסיה. נכון להיום, הסכום שעל המעסיק להעביר הוא 2.5% מהמשכורת הממוצעת של הסטודנט בשנה הראשונה. לאחר מכן מצטרפים 2.5% נוספים מהשכר ובתקופה של 3 שנים אמור המעסיק להפריש לסכום הפנסיה של הסטודנט כ-7.5% מהמשכורת.

במקביל, חיסכון דרך קופות גמל אטרקטיבי עבור סטודנטים כי הוא מאפשר להם ליהנות מכל העולמות. זהו חיסכון גמיש שבמסגרתו ניתן להעביר כספים בין קופות ולבחור מסלולי השקעה סולידיים יותר או פחות. אופן קבלת הכספים הוא כסכום חד פעמי ויש מגוון אפיקי השקעה.