נגישות במוסדות חינוך – הנה מה שמגיע לכם

נגישות במוסדות חינוך – הנה מה שמגיע לכם

נגישות במוסדות חינוך – הנה מה שמגיע לכם

סטודנטים במוסדות אקדמיים צריכים לדרוש הקפדה מלאה על התקנות שמתייחסות לנגישות פיזית ונגישות שירות. מה קובע החוק? הנה כל הפרטים

לפי דוח של משרדים המשפטים מדצמבר 2017, בישראל ישנם כ-1.5 מיליון בעלי מוגבלויות שמהווים כחמישית מהאוכלוסייה. מתוכם, כ-17% הם ילדים מתחת לגיל 17 וכ-50% הם בוגרים בגילאי העבודה. כל השאר הם בני 65 ומעלה ושכיחות המוגבלות למעשה עולה עם הגיל על רקע שורה ארוכה של בעיות רפואיות.

אחת מקבוצות האוכלוסייה שעלולה לסבול מהיעדר נגישות של מוסדות לימוד אקדמיים היא כמובן הסטודנטים. נכון להיום, מאות אלפי סטודנטים עם כסאות גלגלים נאלצים לבחור מכללות ואוניברסיטאות לפי רמת הנגישות שלהם ולא לפי שיקולים מקצועיים. עם זאת, החוק עומד לצד סטודנטים ובעלי מוגבלויות בכלל ויש כמה זכויות לגבי מוסדות חינוך שאותן כדאי להכיר.

איך מנגישים את המבנה פיזית?

תקנות נגישות מוסדות החינוך הן באחריות משרד החינוך. אלו נחשבות לתקנות ייעודיות שמתייחסות למאפיינים הספציפיים של מוסדות החינוך, לדרישות של הסטודנטים ולאופי השימוש במוסדות האקדמיים הפזורים ברחבי הארץ.

ההיבט החשוב ביותר בנגישות במוסדות חינוך הוא של נגישות פיזית. לגבי נגישות פיזית במבנים, התקנות קובעות שיש לדאוג לחניות נכים מסומנות בכמות מספקת, לעלייה למדרכה שתאפשר לאדם עם מוגבלות לגשר בין הכביש למדרכה ולדרכי גישה שמותאמות לבעלי מוגבלויות בניידות ובראייה. עוד מתייחסות התקנות של נגישות פיזית במבנים לנושאים כגון דלתות כניסה, מסדרונות, מעליות, שירותי נכים, שילוט, ריצוף, תאורה, מכשולים, ריהוט ונגישות במצבי חירום.

לשם השוואה, נגישות פיזית בסביבה מתייחסת למתקני הספורט במוסדות האקדמיים הרלוונטיים, לבריכות שחייה ולפארקים. לעומתה, נגישות פיזית לתשתיות כוללת תקנות לבניית מדרכות ומעברי חצייה, תחנות אוטובוס וגשר הולכי רגל. כפי שאפשר להבין, הנגישות הפיזית היא פונקציה של שיתוף פעולה בין המוסדות האקדמיים לרשות המוניציפאלית – אך זכותם של הסטודנטים לדרוש אותה ממשרד החינוך.

גם את השירות צריך להנגיש

היבט לא פחות חשוב של נגישות במוסדות חינוך עוסק בכל מה שנדרש לבצע מעבר למבנה הפיזי, לרבות עיצוב הפנים והאפשרות של סטודנטים בעלי מוגבלויות לקבל את השירות הניתן במוסד האקדמי כמו כל סטודנט אחר. בפועל, תקנות אלו מגדירות חובות כלליות וייעודיות והן חלות על מרכזי הקבלה באוניברסיטאות, על הספרייה ועל המסעדות ודוכני האוכל.

לבסוף, מוסדות חינוך מחויבים על פי חוק למנות רכז נגישות ולהכשיר אותו. עליהם לדאוג לעיצוב פנים נגיש ולקבוע נהלי שירות נגיש עבור הצוות האדמיניסטרטיבי, תוך כדי העברת הדרכות עובדים למודעות והנגשת אתרי אינטרנט ואפליקציות. כל אלו הן חלק בלתי נפרד מזכויות הסטודנטים ובעלי מוגבלויות צריכים לדרוש אותן במלואן. דרישה כזו תהפוך את נהלי הנגישות לעיקרון שמקובל במוסדות אקדמיים בכל רחבי הארץ ותסייע למאות אלפי סטודנטים כל שנה.