צפייה בדובי קוטב – טרנד הטיולים הבא

צפייה בדובי קוטב – טרנד הטיולים הבא

צפייה בדובי קוטב – טרנד הטיולים הבא

הפלגה

מי שרוצה לצפות דובי קוטב בסביבת המחייה הטבעית שלהם יכול לעשות זאת באמצעות הפלגות מיוחדות באזור הארקטי של נורבגיה, קנדה, אלסקה או גרינלנד. ההפלגות מבטיחות חוויה של פעם בחיים והן מומלצות בעיקר בגלל העובדה שמדובר על בעלי חיים בסכנת הכחדה

דובי קוטב נמצאים באזור הארקטי ולכן נחשבים לבעלי חיים נדירים. עד לפני מספר שנים היינו יכולים לחלום לראות אותם רק בתכניות טבע, אבל כיום יש מגוון רחב של הפלגות גיאוגרפיות עם אפשרות לצפייה מסודרת ובטוחה בדובי קוטב. המפגש עם דובי קוטב בטבע הוא חוויה יוצאת מגדר הרגיל וכדאי להכיר את המאפיינים של טרנד הטיולים הבא.

הפופולאריות של טיולים לצפייה בדובי קוטב קשורה ישירות לעובדה שהם נמצאים בסכנת הכחדה. הסכנה עוד לא אבסולוטית והם מוגדרים חיה "פגיעה" ולא "נכחדת" מבחינת מצב שימור, אך זואולוגים מאמינים שעד אמצע המאה ה-21 תצומצם האוכלוסייה לשליש מגודלה הנוכחי. הסיבות לכך הן המסת הקרחונים וההתחממות הגלובאלית. מכאן שעכשיו זה ככל הנראה הזמן הכי טוב להפליג.

איפה יש יותר דובים מבני אדם?

המסלול הראשון שבו ניתן להפליג כדי לראות דובי קוטב כולל את האי שפיצברגן. זה נחשב לאי הדובים של נורבגיה והוא גם הגדול בארכיפלג סבאלברד באזור הצפוני של המדינה. האי מציע לצד נופים מרהיבים של פיורדים וצוקים גם מספר דובי קוטב שעולה על כמות התושבים.

אפשר להגיע לאזור בטיסות סדירות מהעיירה לונגיירבין ויש ספינות שמפליגות סביב האי כדי לשלב את הצפייה בדובי קוטב כחלק מהמסלול התיירותי. בנוסף, הפלגה של שבוע או יותר בחלק הצפון-מערבי של שפיצברגן מעלה משמעותית את הסיכוי למפגש משמעותי עם הדובים.

עוד מסלול אטרקטיבי לצפייה בדובי קוטב כולל את העיירה צ'רצ'יל שבצפון קנדה. זה מסלול שנערך מדי שנה בחודשים אוקטובר ונובמבר, כי אלפי דובי קוטב נאספים בתקופה הזו וממתינים שהים יקפא. זה עוזר להם לצאת למרדף אחרי כלבי הים והם גם מנצלים אותה כדי לפתח קשרים חברתיים. התיירות בתקופה הזו לא כוללת הפלגה אלא בעיקר טיולים בקבוצות קטנות.

גרינלנד ואלסקה: ממלכות הדובים

אי אפשר לדבר על צפייה בדובי קוטב בלי להזכיר את גרינלנד ואלסקה. דובים חומים אמנם נפוצים יותר באלסקה מאשר דובי קוטב, אבל במרבית מסלולי ההפלגות ניתן לצפות בהם כמעט ללא בעיה. מי שמגיע לאלסקה באמצעות טיסה יראה אותם כבר מהאוויר וכך גם אפשר לקבל פרספקטיבה על תנאי מזג האוויר באזור.

תצפיות על דובי קוטב בגרינלנד הן אקראיות יותר, אבל בכל מקרה יש בשטח של מעל 2 מיליון קמ"ר קרח גם כבשי מושק, שועלי שלג, זאבים מרשימים ועוד. הטיולים לאזור הארקטי מבטיחים חוויה בלתי נשכחת והם מתאימים גם למי שלא מגדיר את עצמו חובב טבע.

אגודת הסטודנטים-בשבילכם ולמענכם!